Kitap Özetleri Oku.com

En Geniş İçerikli Kitap Özetleri ve Performans Ödevleri Sitesi

BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM – Halide Nusret Zorlutuna

Kitap Özetleri Oku.com sitesi olarak yoğun istek üzerine yayınlıyoruz.

Yazarı: Halide Nusret Zorlutuna

ÖZET

Benim Küçük Dostlarım, adlı anı kitabı Halide Nusret Zorlutuna’nın yaşamış olduğu hikaye tarzı anılardan oluşmaktadır. Kitap okuduğunda Halide Nusret Zorlutuna’nın mesleğini ve öğrencilerini çok seven, kendini eğitime adamış idealist bir öğretmen olduğu görülür. Aşağıda, Halide Nusret Zorlutuna’nın yaşamış olduğu bu anılardan bazıları aktarılmaktadır.

Mefharet ve Arkadaşları

Halide Nusret Zorlutuna, öğretmen olarak girdiği bu sınıfta çok heyecanlanır. Bu anıda, sınıfta en çok dikkatini çeken Mefharet ve arkadaşlarından bahsetmektedir.

Halide Nusret Zorlutuna, öğretmenliğinin bu ilk yıllarında, öğretmenlere ait bir not defteri olmadığı için kendine ait bir ‘öğrenci defteri’ icat eder. Bu defterde her öğrenciye altı sayfa ayırır. Defterde, her öğrencinin; adı soyadını, babasının adını ve doğum yılını kaydettikten sonra öğrencinin tasvirini yapar. Sonra aile durumunu, öğrenebildiği kadar öğrenip oraya kaydeder. Daha sonra çocukların ruhları üzerine eğilir. Onların iç dünyalarını tanımaya çalışır ve onlar hakkında küçük notlar alır. İşte bunlardan birisi de Mefharet’tir.

Mefharet, hem çok güzel, hem de çok zeki olması nedeniyle Halide Hanımın dikkatini çeker. Mefharet, bu yönüyle de arkadaşları tarafından çok sevilir ve onlar tarafından üstün görülür. Herkes sınıfta onun üstünlüğünü kabul etmiştir. Bu nedenle de, Halide Nusret’in dikkatini celbeder.

Bu sınıf, öğretmenliğinin ilk öğrencileri olduğundan, Halide Nusret için özeldir ve kitabında bu öğrencilerinin birçoğunun ismini zikreder. Bursalı kız Fatma, Nurettin, Adnan, Sedat gibi…

Nadide

Halide Nusret Zorlutuna, sadece okulda bulunan öğrencilerle değil, öğretmen arkadaşlarının bahsetmesiyle tanıdığı Nadide isimli öğrencisiyle hastanede tanışır.

Nadide yetim ve öksüzdür. Hayatta kimseciği yoktur. Çok güzel keman çalmakla beraber, çok da güzel bir sesi vardır. Halde Nusret, Nadide’nin umutsuz bir hastalığa yakalandığını öğrenir ve onunla hastanede ilgilenir. Halide Nusret ile Nadide, kısa bir sürede çok iyi bir dost olurlar. Fakat, bu dostluk kısa sürer. Çünkü Nadide vefat eder.

İrfan

İrfan’ı, hiçbir öğretmeni anlamamıştır. Hepsi O’nun dışarı vurduğu serseriliği, serkeşliği ve tembelliğinden bahseder, fakat O’nun iç dünyasında neler olduğunu, nasıl bir hayat yaşadığını bilemez. Bu durum, ta ki Halide Nusret Zorlutuna’ya kadar devam eder.

Halide Nusret Hanım, İrfan’ı öğretmenlerin şikayetleri ile tanır ve dikkatini irfan üzerine yoğunlaştırır. İrfan, koca sınıfın içinde tek ödev yapmayan, suratsız, tembel, dalgın bir çocuktur.

Halide Nusret Hanım, İrfan ile ilgili gerçeği, okulda nöbetçi olduğu bir gün İrfan’ın duvar dibinde kuru ekmek yediğini görünce fark eder. Bu olaydan sonra ailesi hakkında daha detaylı bilgi edinir ve gerçekleri öğrendikten sonra O’na daha hassas davranır. Bu vesile ile, aralarında çok güzel bir dostluk oluşur.

Osman

Osman, on altı, on yedi yaşlarında, ortaokulun birinci sınıfında okuyan bir köy çocuğudur. Bu yaşta olmasına rağmen, bugüne kadar ne bir kitap, ne bir dergi, hatta günlük gazete bile okumamıştır. Okuma-yazma bilmediği için birkaç dersi zayıftır ama, çok güzel ve hayranlıkla ders dinlemektedir. Osman, bir gün, Halide Nusret’in, sınıfta okuduğu şiiri çok beğenir ve “Ben de böyle bir şiir okumak istiyorum, ” der. Halide Nusret Hanım da, Osman’ı şiir okumaya teşvik eder. Halide Nusret, Osman’ı, yazdığı bir kompozisyon dolaysıyla cesaretlendirip teşvik etmek için, yazılı kağıdına şöyle bir not yazar: “Biraz daha çalışırsanız başarırsınız. İstidadınız var.” Ayrıca, Halide Nusret Hanım, Osman’a, hep çalışmasını tavsiye eder ve O’na “Çalışan kazanır” der. Osman da, çalışır ve kazanır. Okuma-yazma öğrenir ve Türkçe dersini düzeltir.

Bal gibi “isim tamlaması”

O yıl derse girdiği X şubesi çok başarısız bir sınıftır. Ne iki satır okuyabilirler, ne de bir satır bir şeyler yazabilirler. Birçok öğretmen sınıftaki öğrencilerden umutsuzdur ve onların sınıfta kalacağını söylemektedir.

Aradan aylar geçmesine rağmen çocuklar, isim ile sıfatı birbirinden ayıramazlar. Fiile bağ diyenler bile vardır. Halide Nusret Hanım X şubesi ile diğer sınıfı karşılaştırır ve “Çalışın, siz de yaparsınız; sizin onlardan ne eksiğiniz var?” diyerek onlara moral ve ümit verir. X şubesinden bir öğrenci “Hocam çalışıyorum ama unutuyorum” der. Halide Nusret Hanım, “Sen çalış, unutmazsın, çalış sana 7 vereyim” der ve haftaya onu sınav yapacağını söyler. Ertesi hafta çocuğu sınav yapar. Önce çocuğa, kitaptan istediği bir sayfayı okutur. Çocuk gayet iyidir. Daha sonra tahtaya çıkmasını ister. Çocuk tahtaya çıkarken, asıl sorunun tahtada olduğunu ve onların tahtadan korktuğunu fark eder. Çocuğa, “Ahmet’in arkadaşları yaramazdır”, diye yazdırır. Çocuk sevinir. Bunları bildiği anlaşılır ve anlatmaya başlar. “Ahmet özel isim, arkadaşı cins isim, Ahmet’in arkadaşı ‘bal gibi isim tamlaması’ ” der. Halide Nusret Hanım “Bal gibi isim tamlaması” ne demek diye sorar. Çocuk, defterde öyle yazıyor der ve o sayfayı gösterir. Hoca ne olduğunu anlamıştır. Bazen bir mısra, bazen bir deyim takılır, Halide Nusret Hanım’ın diline. O dönemde de “bal gibi” sözcüğü takılmıştır. Derste de isim tamlamasını bilemeyen öğrenciye, bu “Bal gibi isim tamlaması” deyip kızmıştır. Daha sonra küçük çocuğa “bal gibi” sözcüğünü açıklar ve sınıf içerisinde bir öğretmenin ağzından çıkacak kelimeleri özenle seçmesi gerektiğini, bir kere daha anlamış olur.

Anıların, eğitimin öğeleri açısından değerlendirilmesi:

1- Öğretmen

Öğretmen, öğrencileri arasında iyi kötü ayırımı yapmadan, tüm öğrencilerini çok sever.

Öğrencilerine bir abla, anne, arkadaş gibi davranır.

Başarısız öğrencileri teşvik edip, onları cesaretlendirir.

Öğrencileri hakkında söylenenlere göre hareket etmez, “Kendim ne yapabilirim?” diye düşünür.

Öğretmen için not önemli değildir. Öğretmen notu, öğrencileri korkutmak için değil, iyi yönde ve onları isteklendirmek için kullanmalıdır, düşüncesindedir.

Öğrencilerine güven verir ve onlara güvenir.

Öğrencileri ile ilgili tutmuş olduğu, onlara özel bir defteri vardır. Bu defterde, onlar ve aileleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Öğretmen okulda, Okul Aile Birliği’ni kurar ve bununla ilgili çalışmalara öncü olur. Öğretmenin öğrencileriyle olan ilişkisi sadece okulda değil, okul dışında da devam eder.

Öğretmen öğrencilerini çok sever ve onlara elinden gelen her türlü desteği verir.

2- Öğrenci

Halide Hanım’ın bu kitabında anlattığı öğrenciler, daha çok başarısız ve sorunlu öğrencilerdir.

Öğrencilerin aileleri genelde ilgisiz ya da ailelerin de sorunlar vardır.

Öğrenciler öğretmene ilk tanıştıklarında kötü davranıp dertlerini anlatmazlar ama, daha sonra onu tanıdıkça çok severler ve ona her şeyi anlatırlar.

Bu kitaptaki başarısız, sorunlu öğrencilerin hemen hepsi (biri hariç) çok güzel yerlere gelirler.

3- Yönetici

Bu kitapta sadece, bir okuldaki müdürden bahsedilir. Müdür çok babacan bir kişidir ve öğretmeni, öğrencilerinden gelebilecek tehlikelere karşı uyarır.

4- Bina, Araç-Gereç

Eğitimde kullanılan araç gereçler; yazı tahtası, defter, kitaptır.

5- Eğitim Programı

Anılarda, eğitim programı ile ilgili kayda değer öğeler bulunmamaktadır.

Ölçme-değerlendirmeler, sözlü ya da yazılı olarak yapılır.

6- Çevre

Öğretmen köy, kasaba ve şehirde öğretmenlik yapar.

Anadolu’da öğretmenlik yaptığı zaman, buranın ve burada yaşayan insanların sıcaklığını ve içtenliğini dile getirir.


ödev kapakları indir

Gönderen 06 October 2008

Kategori : Kitap Özetleri 49 adet yorum var

49 Yorum “BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM – Halide Nusret Zorlutuna”

 1. Canan Öztürkon 06 Oct 2008 at 21:17 1

  Çok teşekkür ederim, siteyi sık kullanılanlara ekledim ve hep takip edeceğim.

 2. ayşegülon 08 Oct 2008 at 21:28 2

  bu site muhteşem herkes buradan yararlanabilir ,en çok bnm için ödev konusunda yararlı herkese tavsiyem mutlaka bu siteye girin

 3. asi melekon 10 Oct 2008 at 21:18 3

  bence çok güzel çok beğendim kadına bravo yani başka sözüm yok

 4. merveon 13 Oct 2008 at 21:15 4

  bencede çok süper ama yinede çok uzun bu özet biraz daha kısa olması ii olur…

 5. buseon 14 Oct 2008 at 18:44 5

  çok güzel gerçektem ödevimde yardımcı oldunuz çoooooooooookkkkkkkkkkk teşekkür ederim

 6. madam meelekon 16 Oct 2008 at 15:29 6

  ya bencede çok güzel ama çok uzun bir özet bu gerçektende çok başarılı bir yazı olmuş

 7. rumeysaon 16 Oct 2008 at 20:22 7

  çok saol bunu gönderene beni 0 almaktan KURTARDI çok çok tşk hem böylece daha kısa zamanda ödevimi bitirdim çok tşk diğer kitaplarında gelmesini isterim inş aradıgım diğer kitapların özetlerinide bulurum:)

 8. ceylanon 20 Oct 2008 at 16:35 8

  bence çok güzel bir site çünkü bütün kitapları içinde barındırıyor

 9. blue_angelon 27 Oct 2008 at 22:09 9

  ya gerçekten çok spr bi site ödevimin yardımına koştu diyebilirim:-)ayrıca benim de yardımıma koştu aslında kitabı okumak lazım ama ii cümle kuramayanlara fırsatt:-)

 10. hüseyinon 29 Oct 2008 at 21:07 10

  çok güzel birsite yapanlara teşekkür ederim.Böyle siteler çok bulunmuyor.Genelde içinde kiapla ilgili bir konu bulundurmayan siteler oluyor.Bu siteyi yapanların eline sağlık.

 11. mervenuron 30 Oct 2008 at 23:54 11

  gercekten cok tesekkur ederim cok isime yaradi..yazilidan yirttim sayenizde/aslinda okumustum daha once bu kitabi fakat aklimda kalmamisti.simdi hatrladm.tesekkurler.

 12. Kitap_Kurduon 31 Oct 2008 at 16:22 12

  Özeti çok beğendim yalnız daha da ayrıntıya girilebilir ve bir kaç öğrenci hakında bilgi verilebilinir.Ödevime yardımcı olduğnuz için çok teşekkür ederim.

 13. kankion 02 Nov 2008 at 17:00 13

  çok güzel ödevime güzel bir yardım etti teşekkür ederim

 14. ASİ KIIZon 04 Nov 2008 at 16:11 14

  GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL Bİ SİTE BU SİTEYİ YAPAN KİŞİYE ÇOK TŞK ÖDEVİME ÇOK YARDIMCI OLDU

 15. begümon 18 Nov 2008 at 21:59 15

  biraz uzun ama elinize sağlık çok uğraşmışsınız

 16. tolunayon 18 Nov 2008 at 22:36 16

  valla süper 0 alcaktım kurtardınız beni çookkkk teşekkür:D:D:D:D

 17. Semihon 27 Nov 2008 at 22:25 17

  Oliver Twistle Benim Kücük Dostlarımı arıyodum cok güsel bir site özetlerinizi cok beyendim.Valla diger arkadasımında dedigi gibi cümle kuramayanlara fırsat oldu valla…
  ++++rep

 18. senaon 07 Dec 2008 at 14:37 18

  gerçekten çok sağolun ben bunu arıyordum daha kitabı almadan özetini buldum ama bir sorunum varki tam 15 tane soru hazırlanacak şnş sorularıda gelir bu siteye gerçektyen çok sağolun

 19. Feyzaon 20 Dec 2008 at 20:38 19

  Ben çok teşekkür ederim.Bu yarışmaya katılmadan önce bu kitabı okumam gerekti.Okudum ama sanki okuduklarım bir anda kuş oluverip uçtu.Ben bu özeti okudum ve şimdi kitabı ezberledim.Sevgilerimle…

 20. Feyzaon 20 Dec 2008 at 20:40 20

  BU BENİM İÇİN GEREKTİ.TEŞEKKÜR EDERİM

 21. tuğçeon 10 Jan 2009 at 16:34 21

  bu site çok güzel salı gnü sınavım vardı cok yardımcı oldu tesekkur edrım bence sınavı olan herkes veya okumak isteyen herkes bu siteden yararlansın pişman olmayacak cunku sınavdan 100 90 en az 85 alırlar bu notlarda ii notlar bunu bulduğumuza sukredelım arkadaslar

 22. esraon 06 Feb 2009 at 19:02 22

  Ben bu kıtabı okurken içinde çok güzel hikayeler var.
  Bunun için size çok teşekkkür eder ben esra:

 23. özgeon 15 Feb 2009 at 19:38 23

  çok ama çok sağolun ödevimde çok yardımcı oldu

 24. mahmuton 23 Feb 2009 at 22:35 24

  busite cok güzel bende 2007–2008-yılını halide nusret zorlutunada okudum allah halide abladan razı olsun

 25. DERYAon 09 Mar 2009 at 23:27 25

  çok güzel bir site.benim yarın ilçede sınavım var.eğer dereceye girersem bunu bu siteye borçluyum.elinize sağlık .çok güzel bir site

 26. gizemon 24 Jan 2010 at 21:57 26

  bu kitap çok güzel ve yaşanmış gerçek olaylardır öğretmen yazılı yaptı bu kitaptan ben100 aldım:=)

 27. ömeron 28 Feb 2010 at 22:02 27

  allah razı olsun siteniz mükemmel

 28. tuğbaon 01 Mar 2010 at 17:17 28

  çok güzel bir kitap ama gülten dayıoğlu ışın çağı çocukları kitap özeti yok

 29. ayşe(TANINMAK İSTEMİYORUM)on 09 May 2010 at 18:17 29

  Bir romanı anlaşılır kılmak zordur bende bir yazarım…
  Birçok kitabın özetine girdim.Bu site benim beğendiğim sitelerden biri…
  Aslında bir kitabın özetinin sitelerde olmasına karşıyım;çünkü biz yazarlar yaptıklarımızın emeklerini herkes gibi isteriz.Bunun için lütfen bana kızmayın.Ben öznel görüşlerimi dile getirme özgürlüğüne sahibim…
  Ama ben çok beğendim.Bu siteyi tebrik ederim…Başarılarının devamını dilerim…
  İYİ GÜNLER
  yazar
  “KENDİMİ DÜŞMANLARIMDAN BİR ŞEKİLDE KORURUM;TANRI BENİ DOSTLARIMDAN KORUSUN”
  (Ben de zaman zaman bu sözü söylemişimdir;çünkü hırpalandığım zamanlar oldu.Ama bunlar beni hem güçlendirdi,bilinçlendirdi hem de asi yaptı.Ne yazık ki hala öyleyim ve sanırım öyle kalıcam.Ama benden size bir abla tavsiyesi sakın arkadaşlarınızdan kötü bir darbe aldığınızda şaşırmayın,onlara her an her şey yapabilirler gözü ile bakın.Eğer bakmassanız işte o zaman benim gibi çok üzülürsünüz.Sizin için söylüyorum.Lütfen bana”AMAN ÇOK ŞEY BİLMİŞ SANAL İŞTE”demeyin.Unutmayın kimse dört dörtlük değil…Eminim ki siz bunu benden daha iyi biliyorsunuz…
  Ben zamanım olduğu zaman bu siteye girerim.Sizden yorum bekliyorum…
  sizin dilinizle “SEE YOU!” “GOOD BY!” …

 30. DraGoNon 18 Aug 2010 at 18:46 30

  saol ödevime yardimci oldun daha çok itap özeti cikardim bu site süpr cok saolun

 31. latifenuron 08 Oct 2010 at 20:00 31

  gerçekten çok iyi bir site olmuş ellinize sağlık allah razı olsun site yapımcılarından,sizden kitap eserlerimizden çok güzel sağolun….

 32. Semihcanon 25 Oct 2010 at 16:42 32

  Gerçekten tebrik ediyorum.Harikulade bir özet olmuş.Ben bir 7.sınıf öğrencisiyim.Bu özet Türkçe ödevim için gerçekten yararlı oldu.Bu siteyi Ctrl+D ye basıp sık kullanılanlara ekledim.Harka bir site!!!

 33. zeynepnazon 21 Nov 2010 at 17:17 33

  çok güzel çok beğendim herkese bu siteyi tavsiye ederim…

 34. mukaddeson 20 Dec 2010 at 17:23 34

  Özeti ve merak edip yorumları şöyle bir okudum. Öğrencilerimizin derslerine çok faydalı olduğu bi anne olarak hoşuma gitti, gitti gitmesine de bi yandan da çok üzüldüm….
  Malesef çocuklarımız teknoloji yüzünden kitap okuma alışkanlıklarını büyük bir hızla kaybediyor buda benim içimi acıttı ve boynumu büktü.
  Halide Nusret Zorlutuna nın bu kitabını oğlum dersi için aldırmıştı. Bende okudum henüz akşam bitirdim. Çokta güzel di. Okumanızı tavsiye ederim. BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM – ÜLKEMİZİN GELECEĞİ YAVRULARIMIZ.

 35. beyzaon 16 Jan 2011 at 21:12 35

  bn zeten bu kitabı okudum hatta bu gün okudum kitap okumaya bayılıyorum hıc okudugum bir kitabın yazarını arastırma gereği duymamıstım bazen arastırırdım ama sımdi okudum dakikalar once hemen arastırmak ısdedim belki isdediğim bilgi burda yok ama yinede bu kitaba bayıldım vede herkese tavsiye ediyorum (10yasındayım)benim yaşımdaki birine bu denli güzel duygular yasattıysaki ben ogretmen olmak istiyorum sizede nasıl duygular yasatır benım gıbı bazen aglatır bazende gülümsetirmi ön sözde söylediği gibi onu bilmem ama tavsiye ederim halide nusret öğretmenim size buradan saygılarımı ve sevgilerimi iletiyorum sizi tanımamıs olsamda boyle şevkatlı sıcak bır ogretmenım olsun cok ısterdımkı ogretmenım oyle ama siz bir ogretmenden daha farklı bir anne olmussunuz öğrencilerinize tesekkurler

 36. zeynepon 04 Mar 2011 at 00:08 36

  ben kitap yarışması için bu kitabı 4 kez okudum geçen sene 1. olmuştum … inş. bu senede 1. olurum ! :D

 37. eceon 10 Jun 2011 at 20:27 37

  çok gzl bi özet.. saolun walla.. zeynep gibi ben de yarışma için okudm.. tüm herkese teşşkr edrm :) ))

 38. eceon 10 Oct 2011 at 20:27 38

  bu site ödevlerim konusun da bana çok yardımcı oluyor … herkese teşekkürler süper bir site

 39. asi kızon 15 Oct 2011 at 13:44 39

  mükemmel olmuş başarılarının devamını dilerim

 40. kürşaton 16 Oct 2011 at 19:43 40

  bu kitabı çok sewdim. Okumayan herkese tavsiye ediyorum. Bu kitap sayesinde okumaktan keyif almaya başladım. Özeti yazana çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum !!!

 41. ceydaon 16 Oct 2011 at 20:34 41

  halide nusret zorlutuna nın kitabını gerçekten beğenerek okudum size tşk ederim

 42. furkanon 09 Nov 2011 at 20:18 42

  arkadaşlar reklam verio gibi olmasın ama NT de 100 temel eser kitap özetleri var tavsiye ederim 100 kitap özeti barındırıyo 10 TL İndirimde iken 8,5TL

 43. ecemon 29 Nov 2011 at 20:24 43

  bende cok begenerek vede severek okudum bu kıtabı halıde nusret zorlutunaya tesekkur edrm.Ve en onemlısı bu sıteyıde cok sevdım!

 44. hilalon 22 Dec 2011 at 23:47 44

  gerçekten çok güzel bir kitap her satırı insana ders veriyor… insanları kim olurlarsa olsunlar küçümsememeyi,onlara değer vermeyi de öğretiyor. bu yüzden küçük ,büyük herkese tavsiye ederim ….mutlaka okumalısınız..:)

 45. buseon 06 Dec 2012 at 18:17 45

  hocamız bizden bu kitaptan sınav var diyince çook korktum ama sonra bu sayfayı okuyunca herşeyi anladım .çok mersi bu sayfayı çıkarana.

 46. aşık prenseson 12 Dec 2012 at 20:39 46

  çok güzel ama ya harika yarın sınavım var ok işe yaradı :D

 47. Nehiron 07 Mar 2013 at 20:59 47

  Sitenin kurucusunun yaptığını herkes yapmaz. Herkes bu kadar uğraşmaz. çok sağolun ya mükemmel bir site bu :)

 48. Erenon 26 May 2015 at 20:12 48

  Güzel olmuşta Zeyno Bölümünü Atlamışsınız

 49. Gizli Jojukon 29 Dec 2016 at 17:21 49

  Allah sizden razı olsun kardeşim kitabı satın almaım bu kitabdan sınav vardı son gun ben bu siteyı buldum ozeti yazıyorum ve yarında allahın iizniyle başarılı olurum insallah saolun

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız