Kitap Özetleri Oku.com

En Geniş İçerikli Kitap Özetleri ve Performans Ödevleri Sitesi

Atatürk’ün Sanat ile İlgili Özdeyişleri

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

“Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin.tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.”

“Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız.”

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

“Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.”


ödev kapakları indir

Gönderen 14 Eylül 2008

Kategori : Atatürk Köşesi 27 adet yorum var

27 Yorum “Atatürk’ün Sanat ile İlgili Özdeyişleri”

 1. efeon 27 Eki 2008 at 21:03 1

  çok güzel olmuş ATATÜRK SANA MİNNETTARIM SONSUZ VE BU SİTE AÇANLARA’ DA CANI GÖNÜLEN TEŞEKKÜR EDİYORUM…

 2. iremon 01 Kas 2008 at 19:47 2

  teşekkürler ödevime çok yardım cı oldu size minnettarım..

 3. kamilon 02 Kas 2008 at 18:05 3

  teşekkürler çok güzel olmuş

 4. İBRAHİMon 04 Kas 2008 at 13:42 4

  GERÇEKTEN İŞİME YARADI SAĞOLUN:)

 5. çiğdemon 05 Kas 2008 at 16:34 5

  çok güzel olmuş ödevimi tamamladım yarın çok yüksek puan alcam size çok teşşekkür ederim byye

 6. bir doston 27 Mar 2010 at 13:24 6

  bnede çok sevdim performan ödevime çok yardımcı oldunuz size minnetterım………

 7. ** * * *** ** mon 31 Mar 2010 at 23:27 7

  çok güzel bi site ödevim için yardımcı oldu tşk

 8. haktanon 01 Nis 2010 at 17:44 8

  performans ödevime çok yaradı teşekkürler

 9. s.a. benim adım GaMzE nUron 06 May 2010 at 21:33 9

  çok beğendim ödevime yardımcı oldunuz zaten bu siteye bayolıyordum artık daha çok seviyorum

  TeŞeKkÜrLeR

  GaMzE nUr TeKtAş

 10. mehmeton 24 Eyl 2010 at 18:16 10

  Ödevime çok yardımcı oldu siteyi açıpta her türlü emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum…..

 11. Burakon 10 Eki 2010 at 14:35 11

  Çok Teşekkür eDerim Ödevimi bitirmekte çok yardımcı oldu herkese selamlar..

 12. Abdullah Hafi BİNGÖLon 23 Kas 2010 at 18:40 12

  Çok teşekkürler benimde ödevime yardımcı oldu.
  Size minnettarım

 13. Caglishon 28 Kas 2010 at 12:30 13

  Gerçekten çok güzel 🙂
  Ben şahsen beğendim çok işime yaradı teşekkürler 🙂

 14. ÖzLemon 29 Kas 2010 at 22:49 14

  Ödevime Çok Yardımcı Oldu Çok Teşekkür Ederim Size Minnettarım . . . ! 🙂

 15. toykanon 02 Ara 2010 at 20:05 15

  allah sizi eksik etmesin allah razı olsun elinize sağlık berhudar olun 😀

 16. Asım-Sameton 12 Ara 2010 at 17:17 16

  Çok sağolun işime yaradı,ödevimi yaptım çok güzel puan alcağım inşallah…!

 17. Hilalon 13 Ara 2010 at 21:53 17

  ödevime çok yardımcı oldu hazırlıyana teşekkür ederim.

 18. edaon 24 Ara 2010 at 19:09 18

  Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade sözle olursa şiir, nağme olursa musiki, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltraşlık, bina ile olursa mimarlık… olur.

  (Muhit Mecmuası, Sene:1, No:2, 1928)

  Sanatkâr da, toplum da uzun mücadele ve gayretten sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır.

  (Atatürk’e Ait Hatıralar, 1949)

  Biz, çok defa, bu musikinin tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte bu dinlediğimiz, hakiki Türk Musikisi’dir ve hiç şüphesiz, yüksek bir medeniyetin musikisidir. Bu musikiyi, bütün dünyanın anlaması lâzımdır. Fakat, onu bütün dünyaya anlatabilmek için, bizim milletçe, bugünkü medenî dünyanın seviyesine yükselmemiz lâzımdır.

  (Mesut Cemil Anlatıyor: Nükte, Fıkra ve Çizgilerle Atatürk II, 1954)

  Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlaşmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltraş yetiştirecektir. Abidelerin şuraya buraya tarihi hatıralar olarak dikilmesinin dine aykırı olduğunu iddia edenler, din hükümlerini gereği gibi araştırıp incelememiş olanlardır. ( 1923 )

  (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt:II, 1952)

  Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltraşlığı en üst derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesinde atalarımızın ve bunlardan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıralarını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir. ( 1923 )

  (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt:II, 1952)

  İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki, resim yapmaz, bir millet ki, heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin getirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur. Halbuki bizim milletimiz, gerçek nitelikleriyle medeni ve ileri olmaya lâyıktır ve olacaktır. ( 1923 )

  (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt:II, 1952)

  Bir milleti yaşatmak için birtakım temeller lazımdır ve bilirsiniz ki, bu temellerin en önemlilerinden biri sanattır. Bir millet sanattan ve sanatkârdan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve hasta bir kimse gibidir. Hatta kasdettiğim manayı bu söz de ifadeye yeterli değildir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur… Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felakete mahkumdur. Birçok unsurlar o felaketin derecesini farketmez. Farkettiği gün de ne kadar müthiş bir etkinlikle çalışmak gerektiğini tahmin edemez. ( 1923 )

  Hayatta musiki lâzım mıdır? Hayatta musiki lâzım değildir. Çünkü hayat musikidir. Musiki ile alâkası olmayan yaratıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise musiki mutlaka vardır. Musikisiz hayat zaten mevcut olamaz. Musiki hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve herşeyidir. Yalınz musikinin nev’i, üzerinde düşünmeye değer. ( 1925 )

  (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt:II, 1952)

  İnsanlarda birtakım ince, yüksek ve temiz duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte ince, yüksek, derin ve temiz duyguları en ziyade duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir. ( 1928 )

  (Muhit Mecmuası, Sene:1, No:2, 1928)

  Efendiler.. Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz; hattâ reisicumhur olabilirsiniz. Fakat bir sanatkâr olamazsınız. Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim… ( 1930 )

  (İ. Galip Arcan Anlatıyor, Ses Dergisinden iktibas. Sümerbank Dergisi, Cilt:3, Sayı:29, 1963)

  Bizim hakikî musikimiz Anadolu Halkı’nda işitilebilir. ( 1930 )

  (Ayın Tarihi, Sayı:73, 1930)

  Vatan bütün evlatlarının çalışması ile ve yardımı ile yaşar ve bundan başka toplumunu *****izmasında faydasız hiçbir parça yoktur. Devleti idare eden bakanla, vatanın refahına elinin işi ile yardım eden sanatkâr arasında, yalnız küçük bir fark vardır, o mda şudur. Birinin vazifesi, bir diğerininkinden daha önemlidir. Fakat her ikisinde de iyi yapılmak şartıyla, ahlaki değer aynıdır. ( 1930 )

  Yüksek bir insan toplumu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan gelen zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlar sevgisini ve milli birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü vasıta ve önlemlerle besleyerek geliştirmek milli idealimizdir. ( 1933 )

  (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt:II, 1952)

  Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk Müziği’dir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, müzikte değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir… Ulusal; ince duyguları, düşünceleri anlatan; yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir an önce, modern müzik kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal müziği yükselip, evrensel müzikte yerini alabilir. ( 1934 )

  (Ayın Tarihi, Sayı:12, 1934)

  Sinan’ın heykelini yapınız. ( 1935 )

  (TTK Belleten, Cilt:III, Sayı:10, 1939, Lev:XCIII… Atatürk el yazısı ve imzası ile yazmıştır)

  Güzel sanatların her dalı için, Kamutay’ın ( TBMM’nin ) ilgi ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir. ( 1936 )

  (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt:I, 1945)

  Güzel sanatlarda başarı; bütün inkılâpların başarılı olduğunun en kesin delilidir. Bunda başarılı olamayan milletlere ne yazıktır. Onlar, bütün başarılarına rağmen medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla tanınmaktan daima yoksun kalacaklardır. ( 1936 )

  (Cumhuriyet Gazetesi, 10.11.1941, Cevat Abbas Gürer)

  Edebiyat denildiği zaman şu anlaşılır: Söz ve anlamı, yni insan beyninde yer ede, her türlü bilgileri ve insan karakterinin en büyük duygularını, bunları dinleyen veya okuyanların çok ilgisini çekecek şekilde söylemek ve yazmak sanatı. Bunun içindir ki, edebiyat, ister nesir şeklinde olsun, ister nazım şeklinde olsun, tıpkı resim gibi, heykeltraşlık gibi, özellikle müzik gibi, güzel sanatlardan sayılmaktadır.
  İnsanlıkta en müspet ilim ve en ince teknik esaslarına dayanan hayatla ve kanla karşılamak kendileri için kaçınılmaz olan askerlik gibi yüksek bir idealist meslek bile, kendini içinde bulunduğu topluma anlatabilmek ve bu büyük insanlık ve kahramanlık yolculuğunu hazırlayabilmek için uyandırıcı, yönlendirici, harekete geçirici ve nihayet fedakâr ve kahraman yapıcı vasıtayı edebiyatta bulur.

  Bu itibarla, edebiyatın her insan topluluğu ve bu topluluğun şimdiki durumunu ve geleceğini koruyan ve koruyacak olan her kuruluş için en esaslı eğitim vasıtalarından biri olduğu, kolaylıkla anlaşılır.

  Bunun içindir ki, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, edebiyat öğretiminde şu noktalara, özellikle önem ve kıymet vemelidir:

  1 – Türk çocuğunun kafasını, doğuştan sahip olduğu dikkat ve özene göre oluşturmak; bu, Cumhuriyetin sağlıkla ilgili olan bakanlığa da düşen bir vazifedir.
  2 – Güzel korunan Türk kafa ve zekâlarını açmak, yaymak, genişletmek. Bu, özellikle Kültür Bakanlığı’nın vazifesidir. Bununla birlikte, kabiliyetli Türk çocuklarının kafalarına müspet ilim ve maddi teknik kavramları, yalnız nazari ( kurumsal ) olarak değil, aynı zamanda pratik vasıtalar ile de değiştirmek.
  3 – Bir taraftan da, Türk kafalarındaki kabiliyetleri, Türk karakterindeki sağlamlıkları, Türk duygularındaki yükseklik ve genişlikleri, kendilerini hiç zorlamadan, doğal bir şekilde ve olduğu gibi ifadeye onları alıştırmak.

  Bunlar yapılınca, netice şu olacaktır: Türk çocuğu konuşurken, onun ifade ve anlatış şekli, Türk çocuğu yazarken, onun ifade ve üslûbu, kendisini dinleyenleri, onun yürüdüğü yola götürebilecek bu kabiliyeti sayesinde, Türk çocuğu kendisini dinleyen veya yazısını okuyanları peşine takarak yüksek Türk idealine iletebilecek, ulaştırabilecektir.

  Bu edebiyat görüşü, böyle bir edebiyat öğretimi sayesindedir ki, edebiyattan anlaşılan amaca ulaşmak mümkün olabilir. (1937 )
  Atatürk ve Sanat
  Atatürk’ün sanat,sanatçı ve sanatı var eden ortam üstüne düşünceleri:
  1)Bir millet sanat sanatçıdan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz.

  2)Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlından biri kopmuş demektir.

  3)Hepiniz milletvekili olabilirsiniz…Bakan olabilirsiniz…Hatta cumhurbaşkanı olabilrsiniz…Fakat sanatçı olamazsınız.

  4)Sanatçı toplumda uzun çabalardan sonra alnında ışığı hisseden ilk kişidir

  5)Yüksek bir insan topluluğu olan Türk milletinin tarihsel bir netiliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.

  6)Bir millet ki resim yapamaz,bir millet ki heykel yapamaz ,bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapamaz;o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

  7)Memleketler çeşitlidir fakat uygarlık birdir.

 19. hazaron 13 Nis 2011 at 21:42 19

  güzelmiş çok sağolun performans ödevimden kesin 100 alıcam

 20. eylülon 20 Eyl 2011 at 17:34 20

  ödevime yardımcı olduğunuz için teşkür

 21. samçoleyteon 20 Eyl 2011 at 19:29 21

  süper bi site işime çok yardımcı oldu

 22. leylaon 16 Eki 2011 at 11:58 22

  çok teşekkürler çok güzel bir site.ödevim tam teşekkürlü oldu

 23. nazlıon 10 Kas 2011 at 20:35 23

  bu siteyi hazırlayanlara çok teşekkür ediyorum çok işime yaradı.:)))

 24. yağmuron 29 Kas 2011 at 22:47 24

  benim çok işime yaradı ödevim için teşekkürler bazı araştırmalarımı kitap özetinden yapıyorum saolun 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 25. Tuncelon 01 Ara 2011 at 19:51 25

  gerçekten çok işime yaradı.sağolun,varolun

 26. zeynepon 31 Ara 2011 at 19:53 26

  ödevimden kesin 100 alıcam harika oldu tşkrlr

 27. ayçaon 22 Eyl 2014 at 21:12 27

  gerçekten çok yardımcı oldu bu siteyi bundan sonra çok kullanıcam.

Geri izleme | Yorumlar için RSS

Yorumlarınız